تماس با دفتر فروش کارخانه

پیدایش بالابر

پیدایش بالابر

اگر بخواهیم به تاریخچة بالابر بپردازیم، بنا بر روایتی، باید به پیش از 4500سال قبل از میلاد مسیح، یعنی پیش از عصر برنز، باز گردیم، زیرا که پایه و اساس این صنعت به زمانی می¬رسد که انسان برای بالا کشیدن آب از چاه و رودخانه به ابزار نیاز داشت و این زمانی است که انسان، با استفاده از سنگ، چرخ را اختراع کرد و با آن بالابری ساده را آزمود. در فاصلة سال¬های 2500 تا 1000 پیش از میلاد، مصریان برای بیرون کشیدن آب رودخانة نیل از وزنة تعادل استفاده می¬کرده اند.

پس از آن منجنیق¬ها ساخته شده¬اند که با پیچیدگی های بیشتری بارها را بالا و پایین می¬بردند. در ساخت منجنیق ها از چرخ ها و چرخ دنده ها استفاده شده که در تمدن های چینی و مصری و پارسی و رومی آثار آن ها باقی مانده است. پس از آن به دوران نوزایی (رنسانس) و پیدایش صنعت نو و ایجاد شهرهای صنعتی می رسیم که زمان استخراج زغال سنگ از معادن زغال سنگ و زمان پیدایش بالابرهای ارابه ای است. پس از اختراع ماشین بخار در سال 1765 میلادی به وسیلة جیمز وات، از ماشین بخار برای بالا و پایین بردن معدنچیان و کارگران ساختمانی استفاده می شده است.

اما بالابر، به معنای امروزی آن و برای استفادة انسان، از زمانی پا به عرصة وجود گذاشت که آلیشا اوتیس، مخترع امریکایی، نخستین ترمز ایمنی را به بالابرهای معمولی، که تا آن زمان برای حمل بار و گاه مسافر مورد استفاده قرار می گرفتند، وصل کرد. وی در نمایشگاه کریستال پالاس نیویورک که در سال 1835 برگزار کرد به مردم نشان داد که بالابر وسیله ای ایمن است و اگر حتی همة طناب های آن قطع شود سقوط نخواهد کرد. او با شجاعت درون اتاقک بالابر ساخت خود ایستاد و دستور داد که طناب های متصل به اتاقک را پاره کنند و همه دیدند که اتاقک بالابر در میان زمین و آسمان به ریل های بالابر قفل شد و سقوط نکرد.

تاریخ تولد بالابر امروزی از این روز است. با رشد صنعت ساختمان، صنعت بالابر و پله برقی و پیاده روهای متحرک، به سرعت رشد کرد و در آغاز سدة بیستم در میان صنایع هواپیماسازی، خودروسازی، راه¬آهن، صنعت بالابر و پله برقی نیز نامی یافت. شرکت های بزرگ تولید کننده به وجود آمدند که از بزرگ ترین آن ها، شرکت های اوتیس و شیندلر را می توان نام برد، که هردو شرکت در نیمة دوم سدة نوزدهم به وسیلة آقایان اوتیس و شیندلر تأسیس شدند.

بالابر ماشین ویژه

بالابر از معدود ماشین های دنیاست که شیوة تولید آن با گروه ماشین ها تفاوت اساسی دارد. اکثر ماشین های دنیا، از چرخ خیاطی دستی گرفته تا فضا پیما، در کارخانه و کارگاه تولید و به محل استفاده حمل می شوند. اما قطعات بالابر باید جداگانه به محل نصب بالابر حمل و پس از اتصال به سازه ساختمانی مجموعاً به صورت ماشینی کارآ درآید. به همین دلیل، نصب کنندگان بالابر مهم ترین نقش تأثیرگذار در کیفیت بالابر را دارند.

آموزش در صنعت بالابر

ماشینی با ویژگی هایی که توضیح داده شد، آموزشی با تاریخچة ای ویژه نیز داشته است. تا نیمة دوم سدة بیستم، آموزش نصب و نگهداری بالابر در داخل کارخانه های تولید کننده متمرکز و در مواردی به صورت اسراری خاص و پیچیده نگهداری می شده است. لیکن، پس از انقلاب الکترونیکی نیمة دوم سدة بیستم در صنعت جهانی و تأثیر آن در این صنعت، ضرورت تجدید نظر در شیوه های تولید و آموزش در این صنعت برای نخستین بار، در سال 1995 با همت اتحادیة صنایع بالابر و پله برقی انگلستان و استادان و محققان این رشته، اولین دورة تخصصی در مقطع کاردانی در دانشگاه نورث همپتون برگزار شد. البته، این دوره ها به سرعت بسط یافت و از سال 2005 در مقطع دکتری تخصصی رشتة مهندسی بالابر و پله برقی نیز دانشجو می پذیرد. با فاصلة اندکی از انگلیسی ها، دوره هایی برای بازآموزی و ارتقای سطح نیروی انسانی شاغل در صنعت بالابر کانادا در مدرسة عالی سنت هنری کبک کانادا و به زبان فرانسه برگزار شد. در پی این دو موسسه، دانشگاه های مونیخ آلمان و زاراکوزای اسپانیا نیز به برگزاری دوره های کوتاه مدت مشابهی اقدام کردند. این اقدامات پیام آور این نکته بود که آموزش این رشته به سرعت در جهان جای خود را باز می کند.

و اما در کشور ما ایران. ایران از سال 1379(2000 میلادی) وارد عرصة آموزش در صنعت بالابر و پله برقی شد و ما، با تأسیس نخستین دبیرستان کارو دانش بالابر، پرچمدار این مهم در دنیا و منطقه شدیم. پس از آن با رایزنی های مختلف با وزارت علوم وقت، موفق به تأسیس نخستین دانشگاه تخصصی بالابر در ایران و آسیا و به عبارتی سومین مرکز آموزش آکادمیک در دنیا شدیم و این مهم با تأسیس مرکز علمی کاربردی بالابر دماوند و با حمایت های دانشگاه جامع علمی و کاربردی، دانشگاه علم وصنعت ایران و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی محقق گشت. نخستین دانشجویان این دانشگاه در زمستان سال 1385 ( 2006 میلادی) بر سرکلاس نشستند. این اقدامات میهن ما را در ردیف پیشتازان آموزش در صنعت بالابر جهان قرار داد.

با توجه به اینکه در میهن ما تنها ده سال پس از تأسیس نخستین کلاس دانشگاهی در جهان، آموزش دانشگاهی در این رشته آغاز شده است، با رشد روزافزون در صنعت بالابر ایران، باید منتظر تحولات کم نظیری در آموزش این صنعت در ایران، آسیای میانه و خاورمیانه باشیم.

سامانه پیامکی
تماس با ما
تلفن کارخانه :

02156716238

تلفن دفتر تهران :

02153806

فکس :

02156716239

مدیریت دفتر فروش:

09123245359

09121151353


رزومه
خدمات پس از فروش

کلیه محصولات از زمان تحویل دارای 10 سال خدمات پس از فروش می باشند .کارشناسان فنی واحد خدمات پس از فروش بعنوان مشاوردر خدمت خریداران محترم می باشند

تماس با ما
دوره گارانتی

کلیه محصولات از زمان تحویل دارای 12 ماه شمسی گارانتی و همچنین یکسال بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا در قبال مصرف کنندگان و اشخاص ثالث می باشد که به مدت ده سال قابل تمدید خواهد بود.دقت وسرعت درامرگارانتی وخدمات پس ازفروش یکی ازمهمترین شکل دهنده های ذهنیت مشتریان درباره یک شرکت است.